معرفی کاندیدا‌های انتخابات انجمن
۰۷ آذر · News

دو ائتلاف بنفش (Velvet) و آبی آسمانی سیر(Deep Blue Sky) برای شرکت در انتخابات شاخه‌ی دانشجویی ACM  ثبت‌نام کرده‌اند. لیست اعضای این دو ائتلاف به شرح زیر است.

election
انتخابات شاخه‌ی دانشجویی ACM
۰۷ آذر · News

انتخابات شاخه‌ی دانشجویی ACM در روز ۱۵ آذر ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد. کانیدا‌ها می‌توانند در قالب ائتلاف‌های رنگی برای ثبت‌نام به دفتر شاخه مراجعه کنند و یا از طریق ایمیل با شاخه در ارتباط باشند.

 

election
ACM ICPC موفقیت تیم‌های دانشگاه تهران در مسابقه‌ی برنامه‌نویسی اینترنتی
۰۷ آذر · Contests

مسابقه‌ی برنامه‌نویسی اینترنتی اصلی ACM ICPC روز پنج‌شنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۵ با شرکت بیش از ۲۵۰ تیم از دانشگاه‌های مختلف ایران برگزار شد. در این مسابقه دو تیم از دانشگاه تهران، موفق به کسب رتبه‌های اول و سوم مسابقه شدند. 
ACM, ICPC
ویژه‌نامه‌ی F1
۲۹ مهر · F1 Journal

ورود به دانشگاه با تغییرات زیادی از جمله ورود به فضای جدید، آشنایی با اساتید، روش های تدریس متفاوت، به دست آوردن استقلال بیشتر و برنامه آموزش جدید همراه است. این تغییرات سوالاتی را در ذهن دانشجویان ورودی جدید ایجاد می‌کند .در نتیجه گروه اف‌یک تصمیم گرفت ویژه‌نامه‌ای برای این دانشجویان تازه‌وارد تنظیم کند. در این ویژه‌نامه به معرفی اساتید گروه کامپیوتر دانشگاه، بیان خلاصه‌ای از راهنمایی‌های دانشجویان سال‌های بالاتر و ارائه‌ی نقشه‌ی دانشگاه پرداختیم.

مسابقه‌ی XP Game ویژه‌ی ورودی‌های جدید
۲۷ مهر · News

مسابقه‌ی XP Game با هدف آشنایی ورودی‌های جدید سال ۹۵ با شاخه‌ی دانشجویی ACM و دانشکده‌ی برق و کامپیوتر روز جمعه ۳۰ مهر‌ماه برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام به acm.ut.ac.ir/xp مراجعه کنید.

 

 

دورهمی چهارشنبه‌ها
۱۴ مهر · Rings

با توجه به سطح علمی بی‌نظیر دانشجویان دانشکده‌ی کامپیوتر دانشگاه تهران، به این نتیجه رسیدیم که یکی از بهترین راه‌های افزایش معلومات دانشجویان انتقال دانش از دانشجویان باتجربه‌تر به جدیدترهاست. به همین منظور شاخه‌ی دانشجویی ACM در سال گذشته نشست‌هایی را با عنوان «دورهمی چهارشنبه‌ها» آغاز کرد تا هر چه بیشتر در جهت افزایش شناخت Freshmen از زمینه‌های علوم کامپیوتر و آشنایی با فعالیت‌های ACM گام بردارد. از جمله مباحث مطرح شده در این نشست‌ها می‌توان به شبکه‌های کامپیوتری،استارت‌آپ‌‌ها و فعالیت‌های سالیانه شاخه شاره کرد.

کلاس‌های تابستان ۱۳۹۵ شاخه‌ی دانشجویی ACM دانشگاه تهران
۲۹ شهریور · Classes

به دلیل فشردگی دروس در طول ترم و تمرکز بیشتر دانشجویان روی کسب نمرات دلخواه، اغلب آنها نمیتوانند با فراغ بال به یادگیری مطالب مورد علاقه خود بپردازند. به همین دلیل، همیشه تابستان به عنوان فرصتی طلایی مطرح بوده که بتوان در آن، این ضعف را پوشش داده و مطالب زیادی را فراگرفت.

شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران نیز با علم به این موضوع و با توجه به رسالت خود، همواره سعی کرده تا با برگزاری کلاس‌های متفاوت و با سبک‌های مختلف، هم سلیقه‌ی دانش‌جویان را پوشش داده و هم آن‌ها را با مطالب روز دنیا آشنا کند.

 

سامانه‌ی HotSpot دانشکده‌ی فنی
۲۹ مرداد · News

در گذشته دسترسی به اینترنت برای دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران فرآیند دشواری داشت و نیازمند نرم‌افزارها و پروتکل‌های گوناگونی برای پلتفرم‌های مختلف بود. شاخه‌ی دانشجویی ACM و واحد انفورماتیک دانشگاه تهران به منظور تسهیل این فرآیند و یکپارچه‌سازی آن، پروژه‌ی internet.ut.ac.ir را در سال 2016 توسعه‌ دادند و سامانه‌ی احراز هویت مرکزی را جایگزین سیستم قبلی کردند.

برنامه‌ی تابستانی Summer of Code
۰۵ تیر · Rings

کی»تابستان با کد» برنامه‌‌ای‌ است که از سال ۱۳۹۱ توسط شاخه‌ی دانش‌جوییACM برگزار می‌شود. هدف این برنامه استفاده از فرصت‌های آزاد تابستان و انجام یک پروژه‌ی بزرگ و کاربردی در طول این زمان است.

 

مزیت‌های شرکت در این برنامه علاوه بر انجام یک پروژه کاربردی، یادگیری کار تیمی به‌صورت واقعی (در قالب گروه‌های ۴ تا ۸ نفره) و آشنایی با تکنولوژی‌های جدید از جمله تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی برای موبایل، سیستم‌های تحت وب و ... است. همچنین در صورتی که پروژه به‌صورت تجاری تعریف شود درآمدزایی نیز خواهد داشت.

 

پروژه‌ها در «تابستان با کد» توسط جمعی از اساتید، فارغ‌التحصیلان یا دانش‌جویان سال‌های آخر تعریف می‌شوند و هر کدام یک مدیر پروژه دارند. هر نفر می تواند در یکی از این پروژه‌ها همکاری داشته باشد.

 

می‌توانید پروژه های تعریف شده برای این »تابستان با کد» را در جدول زیر مشاهده کنید.

 

برای درخواست شرکت در هر یک از این پروژه‌ها، یک ای‌میل با عنوان “(عنوان پروژه) ::”SoC و مشخصات خود شامل نام، نام خانوادگی و سال ورود و همچنین پروژه‌ای که در اولویت بعدی به آن علاقه دارید به acm@ut.ac.ir ارسال کنید.

پس از بررسی همه‌ی درخواست‌ها، به اعضای منتخب برای هر پروژه از طریق ای‌میل اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.

می‌توانید عنواین پروژه‌ها را در ادامه‌ی مطلب مشاهده کنید.

کسب عنوان برترین شاخه‌ی دانش‌جویی در حوزه‌ي دانشگاه
۲۰ خرداد · News

با کمال افتخار اعلام می‌شود که شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران برای دومین سال متوالی از طرف انجمن ماشین‌های محاسباتی (ACM) به‌عنوان برترین شاخه‌ی دانش‌جویی در سطح بین‌المللی در بخش School Service انتخاب شده است. لازم به ذکر است که در پنج سال گذشته، این چهارمین بار است که این شاخه در بین پنج‌ شاخه‌ی منتخب انجمن ACM قرار می‌گیرد.
این افتخار را به دانش‌جویان، اساتید و مسئولین دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر تبریک می‌گوییم.
گزارش ارسالی برای انجمن ACM در این لینک و اسامی پنج شاخه‌ی دانشجویی برتر در این لینک قابل مشاهده است.

 

ACM Excellence Award University of Tehran
گزارش همایش پنجره
۰۴ خرداد · Talks

همواره سؤالاتی در ذهن دانشجویان در رابطه‌ با آینده‌ی شغلی‌شان وجود دارد. این که پس از فارغ‌التحصیلی چه وضعیت شغلی‌ای خواهند داشت؟ برای شغل مورد علاقه‌ی یک دانشجو چه میزان تحصیلات و چه دانشی لازم است؟ وضعیت شغلی در ایران و خارج از کشور به چه صورت است؟ چه نوع سبک زندگی‌ای برای هر شغل وجود دارد؟ در طول تحصیل چه‌کارها و فعالیت‌هایی می‌تواند برای تحصیل و آینده‌ی‌شان مفید باشد؟ پرسش‌هایی به این سبک بدون حضور افراد باتجربه و کمک آن‌ها پاسخ داده‌ نخواهد شد. 
دانشجویانی هستند که در هنگام تصمیم‌گیری برای ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور به دلیل عدم شناخت درست از فضای داخل و خارج مرتکب اشتباه می‌‌شوند. اگر آینده‌ را برای دانشجویان در دو بخش داخل کشور و خارج از کشور تقسیم‌بندی کنیم؛ در داخل کشور، راه‌اندازی یک شرکت استارتاپ و فعالیت در زمینه‌ی کارآفرینی، تدریس، کار کردن به عنوان یک توسعه‌دهنده (برنامه‌نویس، طراح، مدیر فنی و غیره) در یک شرکت و غیره از جمله حوزه‌های فعالیت است. در خارج از کشور هم همین موارد به همراه کار کردن در شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و یاهو و غیره آینده‌ای است که یک دانش‌جو می‌تواند برای خود متصور باشد. 
برای مثال دانش‌جویانی که به کارآفرینی علاقه‌مند هستند، اگر در دوره‌ی تحصیل خود با فضای بازار یا صنعت آشنا نشده‌باشند و با توجه به پیچیده شدن صنعت فناوری اطلاعات، چه بسا به علت عدم تجربه دچار اشتباه شده و با شکستی که از قبل قابل پیشگیری بوده‌است مواجه شوند. 
همین‌طور یکی از دغدغه‌های دانش‌جویان ایجاد تعادل بین درس، کار و زندگی روز‌مره (تفریح و خانواده) است. این که با چه وضعیت درسی‌ای می‌توان وارد بازار کار شد و سؤالاتی از این قبیل که افراد موفق باید این تجربیات را به دانش‌جویان منتقل کنند.همین‌طور یکی از دغدغه‌های دانش‌جویان ایجاد تعادل بین درس، کار و زندگی روز‌مره (تفریح و خانواده) است. این که با چه وضعیت درسی‌ای می‌توان وارد بازار کار شد و سؤالاتی از این قبیل که افراد موفق باید این تجربیات را به دانش‌جویان منتقل کنند.

قبلی< >بعدی