سرویس پخش زنده‌ی ACM-Live
۰۲ فروردین · ACM Projects

سرویس پخش زنده ACM-Live

چی    

سرویس پخش زنده ACM با هدف ایجاد امکان دسترسی به محتوای همایش‌ها و نمایشگاه‌های شاخه‌ی دانش‌جویی ACM در سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد. این سرویس که هم اکنون در اختیار تمامی واحد‌های دانشگاه تهران است،  یکی از بزرگترین مشکلات همایش‌های مهم و حساس دانشگاه را حل کرده است. با توجه به محدودیت فضا و بعضا سختی دسترسی برای دانشجویان سراسر کشور، علاقه مندان می‌توانند از طریق وب‌سایت http://live.ut.ac.ir به صورت زنده اتفاقات مهم دانشگاه را دنبال کنند.  

این سرویس که هم‌اکنون با همکاری انفورماتیک دانشگاه عرضه می‌شود کاملا متن‌باز بوده و به صورت رایگان در اختیار دانشگاه قرار گرفته است.

چرا

در سال ۱۳۹۳ شاخه دانش‌جویی ACM اقدام به برگذاری همایشی به نام پنجره در راستای معرفی فضای کاری به دانشجویان کرد. با توجه به اهمیت این همایش و سختی شرکت در آن  برای بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند، این ایده مطرح شد که همایش به صورت زنده بر روی اینترنت پخش شود. با مطرح شدن این ایده تیمی سه نفره از اعضای شاخه مسئولیت آماده سازی این سرویس را بر عهده گرفتند.

چه‌طور

با بررسی‌های انجام شده توسط تیم مشخص شد که اکثر سرویس‌های پخش زنده یا در ایران فیلترشده‌اند و یا هزینه بسیار بالایی دارند. از این رو هدف ایجاد یک پلتفرم رایگان و متن‌باز برای پاسخ‌گویی به این نیاز تعیین شد. این سرویس پس از حدود چند هفته تلاش بر پایه تکنولوژی‌های موجود متن باز همچون nginx، nginx rtmp module و نرم‌افزارهای IPcamera طراحی شد. پس از آن و در زمان آماده‌ سازی این سرویس برای همایش‌های بعدی رفته‌رفته ویژگی‌های بیشتری به این سرویس اضافه شد تا استفاده از آن ساده‌تر شود. در زمستان ۹۴ دکتر هاشمی رییس انفورماتیک دانشگاه از شاخه تقاضای پخش زنده مراسم سخنرانی رییس جمهور سوئیس را کردند. این سخنرانی که بزرگترین رویداد پخش زنده ACM بود بیش از ۷۰۰ نفر بیننده متمایز داشت که حدود ۲ برابر افراد حاضر در سالن بود. پس از این همایش همکاری انفورماتیک و شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران شکل گرفت و این سرویس به شکل حرفه‌ای در اختیار دانشگاه قرار گرفت.  

 

توسعه‌دهندگان:

احسان حاج‌یاسینی

سپهر سامنی

مهران میدانی

امیر‌حسین عبیری

امیر‌رضا دادفرنیا

زمان برگزاری: اردیبهشت ۹۳ مدت زمان پیاده‌سازی: ۴ هفته در طول سال

استفاده تا کنون: طی ۴ همایش: پنجره -مسابقات برنامه‌نویسی موبیرو -  How To Apply - سخن‌رانی رییس جمهور سوئیس - مراسم بزرگداشت دکتر لطفی‌زاده (بنیان گذار منطق فازی)

 

تعداد بینندگان: بیش از ۱۵۰۰ نفر

برنامه‌ی بازدید از شتاب‌دهنده‌ی دیموند
۱۱ اسفند · Workshops

امروزه آشنایی با مفاهیم کارآفرینی به خصوص در فضای فناوری اطلاعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به همین منظور انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه تهران (ACM) در نظر دارد جهت آشنایی بیشتر دانشجویان برق وکامپیوتر این دانشگاه با مفاهیم کسب و کارهای نوپا و شتاب‌دهنده‌ها، بازدیدی یک‌ روزه همراه یک کارگاه آموزشی از شتاب‌دهنده‌ی دیموند برگزار کند. این بازدید از ساعت ۱۵-۱۷ روز چهارشنبه ۱۲ اسفند انجام خواهد شد. علاقمندان جهت ثبت‌نام می‌توانند از طریق لینک مقابل اقدام نمایند. ثبت‌نام
جایزه‌ی مجله‌ی اف‌یک
۰۲ اسفند · News

فصل‌نامه‌ی علمی شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران که با نام «اف‌یک» به انتشار می‌رسد، همواره مورد توجه بسیاری از دانش‌جویان و اساتید دانشگاه تهران و همچنین سایر دانشگاه‌های سراسر کشور قرار گرفته است. این نشریه هم به صورت نسخه‌ی الکترونیکی از طریق سایت http://acm.ut.ac.ir قابل دریافت است و هم نسخه‌ی چاپیِ آن در دانشگاه‌های مختلف به فروش می‌رسد.

در بهمن ۱۳۹۴، مسابقه‌ای با عنوان «جشنواره‌ی نشریات دانشجویی» در دانشگاه تهران برگزار شد. تمامی نشریاتی که توسط دانش‌جویان اداره می‌شدند و به چاپ می‌رسیدند، توانایی شرکت در این جشنواره‌ی سالانه را داشتند. این جشنواره از بخش‌های مختلفی تشکیل شده بود. از انتخاب برترین طرح جلد گرفته تا برترین تیتر مقاله و دیگر عناوین مرتبط با نشریات گوناگون. این جشنواره صرفاً به مجلات مرتبط با دانشگاه تهران خلاصه نمی‌شد و نشریات متعددی که متعلق به دانشگاه‌های سراسر کشور بودند نیز در آن حضور داشتند.

در این جشنواره، مجلاتِ مختلفی در بخش‌های گوناگون جایزه بردند که یکی از مهم‌ترین جایزه‌های این جشنواره به مجله‌ی اف‌یک تعلق گرفت. نشریه‌ی اف‌یک برنده‌ی تندیس سومین جشنواره‌ی نشریات دانشجویی در زمینه‌ی «برترین نشریه‌ی فنی»‌ در میان نشریات شرکت‌کننده در این جشنواره شد. مدیرمسئول اف‌یک در آن زمان آقای «امیررضا دادفرنیا» بود که لوحِ تقدیری نیز به ایشان اهدا گردید.

کانتست ریاضیات گسسته
۰۲ اسفند · Contests

عنوان برنامه: کانتست‌ ریاضیات گسسته

 

در سالی که گذشت دو بار مسابقه‌ی ریاضیات گسسته در دو ترم متوالی در تاریخ جمعه ۱۳۹۴/۳/۲۹ و چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ برگزار شد. این دو مسابقه‌ ماهیتی مشابه مسابقه‌ی ریاضیات گسسته که در اردیبهشت ۱۳۹۳ برگزار شد داشتند.

تفاوتی که این دو مسابقه با مسابقه‌ی اردیبهشت ۱۳۹۳ داشتند این بود که برخلاف گذشته این دو مسابقه به صورت انفرادی و آنلاین برگزار شدند و دانشجویان درس ریاضیات گسسته این قابلیت را داشتند که از هر مکانی در مسابقه شرکت کنند. با این وجود در صورت حضور در سایت دانشکده‌ برق و کامپیوتر می‌توانستند در صورت وجود اشکال فنی یا اشکال در سوالات، آن را با مسئولین مسابقه و دستیاران آموزشی درس در میان گذاشته و مرتفع کنند. هم‌چنین ۲ هفته برای جمع‌آوری سؤالات طبقه‌بندی شده‌ی جدید وقت صرف شد تا سؤالات به روز شده و سطح مسابقه از نظر محتوایی بالاتر رود. برخی از دستیاران آموزشی درس ریاضیات گسسته در جمع‌آوری سؤالات و داوری در روز مسابقه همکاری داشتند.

تعداد شرکت‌کنندگان در این دو مسابقه به ترتیب ۵۱ و ۲۴ نفر بود.

 

تیم برگزاری مسابقه:

تیم اجرایی: نوید صالح‌نمدی، حسین اصغری

دستیاران آموزشی(اعضای تیم داوری): حسین اصغری، پویا رضایی، احسان نامداری، ایمان نامداری، مهرداد بختیاری، نهال میرزایی، محمدصادق جزایری، فراز یزدانی و زهرا شکارچی

 

سایت مسابقه: http://acm.ut.ac.ir/dm

مجموعه کارگاه‌ها و مسابقه‌ی امنیت و رمزنگاری
۱۹ بهمن · Classes

شاخه‌ی دانشجویی ACM به همراه انجمن رمز دانشگاه تهران برگزار می‌کند.

مسابقه‌ی بزرگ امنیت و رمزنگاری.

به همراه کارگاه‌های آموزشی جهت آمادگی شرکت در مسابقات و جوایز ارزنده برای تیم‌های برتر.

۲۸ و ۲۹ بهمن ماه، دانشکده‌ی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت برنامه مراجعه فرمایید.

UTsec, ACM, sbisc
ویژه‌نامه‌ی اف‌یک ویژه‌ی مسابقات ACM ICPC منتشر شد.
۱۱ دی · F1 Journal

ویژه‌نامه‌ی اف‌یک، فصل‌نامه‌ی شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران، در زمینه‌ی مسابقات ICPC غرب آسیا منتشر شد. این شماره شامل مصاحبه‌هایی با تیم‌های راه‌یافته‌ی ایران به مسابقات جهانی، تیم دانشگاه برکلی و مسئولین برگزاری مسابقات است و خبرهای مسابقات را پوشش می‌دهد.

برای دانلود این ویژه‌نامه به اینجا مراجعه کنید.

F1, Journal, ACM ICPC
کانتست‌های برنامه‌نویسی هفتگی
۳۰ آذر · Contests

عنوان برنامه: کانتست‌های آمادگی هفتگی

شرکت در مسابقه‌ی ACM ICPC یکی از برنامه‌های اصلی شاخه‌ی دانشجویی ACM دانشگاه تهران است و در این راستا تلاش می‌کند با برگزاری کلاس‌ها و کانتست‌های تمرینی به آمادگی بیشتر دانشجویان بااستعداد در این زمینه کمک کند.

 

پس از پایان کلاس‌های مقدماتی برای آمادگی شرکت در مسابقات ICPC در تابستان ۱۳۹۴، کلاس‌های پیشرفته‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان این کلاس را شرکت‌کنندگان برتر کلاس‌های مقدماتی و افرادی که در سال‌های گذشته توانایی را خود در مسابقات ICPC نشان داده‌ بودند، تشکیل می‌دادند. این کلاس‌ها به مدت ۴ هفته و هفته‌ای دو جلسه برگزار شد و تا اول پاییز ادامه داشت. پس از اتمام این کلاس‌ها و پیش از برگزاری مسابقات انتخابی مسابقه‌ی غرب آسیا، شاخه‌ی دانشجویی ACM اقدام به برگزاری حدود ۸ کانتست آمادگی هفتگی برای شرکت‌کنندگان در کلاس‌های آماده‌سازی و علاقمندان در بازه‌ای نزدیک به دو ماه نمود.

 

پس از برگزاری مسابقات انتخابی مسابقه‌ی غرب آسیا، ۴ تیم از دانشگاه تهران به این مسابقات راه یافتند. از این زمان به مدت ۲ هفته تا شروع مسابقه‌ی منطقه‌ی غرب آسیا ۴ کانتست تمرینی برای آمادگی هرچه بیشتر تیم‌های حاضر از دانشگاه در این مسابقات برگزار شد.

شرکت‌کنندگان پس از پایان مدت زمان کانتست به بررسی راه‌حل‌های خود و تبادل نظر می‌پرداختند و با کمک برگزارکنندکان کانتست اشکالات خود را بررسی و آن‌ها را رفع می‌کردند.

در نتیجه‌ی این کانتست‌های تمرینی تیم Narengies Factory :) با اعضایی متشکل از دانشجویان دانشکده کامپیوتر و علوم دانشگاه تهران، با کسب رتبه‌ی هفتم در سایت تهران برترین رتبه را در بین تیم‌های دانشگاه تهران کسب کرد. نتایج دیگر تیم‌های دانشگاه تهران در مسابقه منطقه‌ای که در مسابقات تمرینی شرکت کرده‌بودند به شرح زیر است:

NeshesTeam رتبه‌ ۱۳

SaBeNiDaF رتبه ۲۳

mikhanD?... رتبه ۲۷

 

استادان: حامد صالح، با تجربه‌ی دو بار حضور در مسابقات جهانی ACM ICPC

زمان برگزاری (+مدت زمان): ۱۳۹۴/۷/۶ الی ۱۳۹۴/۱۰/۲- هر کانتست به مدت ۵ ساعت

9/28/2015 – 12/23/2015

مکان برگزاری: سایت دانشکده‌ی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران

تعداد شرکت‌کنندگان: ۲۴ نفر

برگزارکنندگان: حسین اصغری، محمد معین زراعتکار

سخنرانی خانم دکتر سیرجانی
۲۷ آذر · Talks

سخنرانی خانم دکتر سیرجانی با موضوع On-Time Actors in Cyber-Physical Systems در روز شنبه ۲۸ آذر ۹۴ ساعت ۱۲:۳۰ در آمفی‌تئاتر دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران از طرف شاخه‌ی دانش‌جویی ACM برگزار خواهد شد.

دکتر مرجان سیرجانی به‌مدت ۱۱ سال استاد و مدیر گروه نرم‌افزار دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران بوده و هم‌اکنون استاد دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه ریکیاویک ایسلند است. فعالیت‌های تحقیقاتی ایشان پیرامون مدل‌سازی و ارزیابی سیستم‌های توزیع‌شده و هم‌روند و همچنین کاهش فضای حالت در مدل‌های Actor-Based با استفاده از زبان Rebeca بوده است.

شرکت در این سخنرانی به دانش‌جویان مقطع کارشناسی علاقه‌مند به زمینه‌های موازی‌سازی، هم‌روندی و Automata توصیه می‌شود.

Automata ActorBased Rebeca
دوره‌ی پانزدهم شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران «نیلی»
۰۷ آذر · News

اسامی اعضای اصلی دوره‌ی پانزدهم شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران به این شرح اعلام می‌شود:

نیلی:

احسان حاج‌یاسینی
علی‌ شیراوند
نوشین شهیدزاده
سید علی اخوانی
امیرحسین عبیری
امیرحسین صیحانی
نیلوفر شریفی

 

برای تیم نیلی آرزوی موفقیت داریم.

ACM Indigo نیلی
سیزدهمین دوره‌ی مسابقات برنامه‌نویسی ACM دانشگاه تهران
۳۰ آبان · Contests

سیزدهمین دوره‌ی مسابقات برنامه‌نویسی ACM دانشگاه تهران

(https://icpc.baylor.edu/regionals/finder/fanni-ipc-2015)

در راستای آماده‌سازی دانش‌جویان برای شرکت در مسابقات برنامه‌نویسی ICPC هر ساله شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران، اقدام به برگزاری یک مسابقه‌ی آنلاین جامع می‌کند. این مسابقه که برای دانش‌جویان دانشگاه تهران، یک مسابقه‌ی انتخابی برای حضور در مسابقه‌ی منطقه‌ی غرب آسیا نیز محسوب می‌شود با توجه به سابقه‌ی برگزاری و سطح سؤالات با استقبال خوب دانش‌جویان دانشگاه‌های سطح کشور همراه می‌شود.

 

در دو سال گذشته دانشگاه‌های دیگری نیز اقدام به برگزاری چنین مسابقاتی کرده‌اند که باعث افزایش آمادگی دانش‌جویان برای شرکت در مسابقات منطقه‌ی غرب آسیا می‌شود.

 

مسابقه‌ی سال ۲۰۱۵ دانشگاه تهران، هم‌چون سال‌های گذشته هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری (در سایت sharecode.io) برگزار شد. ۹۸ تیم مختلف در مسابقه شرکت کردند، که با هماهنگی‌های انجام شده ۲۵ تیم از دانشگاه‌های شهر تهران به صورت حضوری در سایت دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در مسابقه شرکت کردند.

۱۰ نفر از دانش‌جویان دانشکده (اعضای شاخه‌ی دانش‌جویی ACM)، در پذیرایی، پرینت سؤالات و کدها و توزیع آن و هم‌چنین اهدای بادکنک در روز مسابقه به شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران کمک کردند.

 

برنامه‌ریزی انجام مسابقه و طراحی سؤالات از هفته‌ها قبل از زمان برگزاری مسابقه آغاز شده‌بود. ۱۲ نفر از افراد باتجربه و شرکت‌کنندگان قدیمی که دانش‌جویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران بودند، در مسابقات برنامه‌نویسی  ACM  به طراحی سؤالات، بازبینی و تبادل نظر برای بهبود سؤالات پرداختند. سه نفر از طراحان سؤالات نیز در روز مسابقه آماده‌‌ی پاسخ‌گویی به مشکلات احتمالی (clarifications) بودند که بازبینی‌های دقیق و چندین باره‌ی سؤالات قبل از برگزاری مسابقه، باعث شد در زمان برگزاری مسابقه مشکلی بوجود نیاید.

در پایان این مسابقات ۴ تیم برتر دانشگاه تهران، برای شرکت در مسابقات منطقه‌ی غرب آسیا معرفی شدند.

 

تیم برگزاری مسابقه:

مدیران اجرایی: امیررضا دادفرنیا، حسین اصغری، سارا جوادزاده و نوشین شهیدزاده

همکاران در روز مسابقه: محمد مهدوی‌دوست، احسان حاج‌یاسینی، امیرحسین صیحانی و ماهان عزیزمحمدی

طراحی و بازبینی سؤالات: امیر صبوری، آریاز اقبالی، حامد زمانی، نوید صالح‌نمدی، حسن نصر اصفهانی، حسین نصر اصفهانی، علی الهی، مهرداد بختیاری، مسعود جلیلی، صبا احمدی، سینا لباف و محسن مهدیه


 

-- دل نهادم به صبوری که جز این چاره نباشد...

مسابقه‌ي برنامه‌نویسی اینترنتی دانشگاه تهران
۲۵ آبان · Contests

مسابقه‌ی برنامه‌نویسی اینترنتی دانشگاه تهران جهت آمادگی تیم‌ها برای شرکت در مسابقه‌ی ACM ICPC روز پنج‌شنبه ۲۸ آبان‌ماه برگزار خواهدشد.

تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند برای ثبت‌نام در مسابقه به وبسایت مسابقه‌ی ای‌سی‌ام ایران مراجعه کنند.

ACM ICPC Contest Fanni University of Tehran
قبلی< >بعدی