سرویس پخش زنده‌ی ACM-Live
۰۲ فروردین · ACM Projects

سرویس پخش زنده ACM-Live

چی    

سرویس پخش زنده ACM با هدف ایجاد امکان دسترسی به محتوای همایش‌ها و نمایشگاه‌های شاخه‌ی دانش‌جویی ACM در سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد. این سرویس که هم اکنون در اختیار تمامی واحد‌های دانشگاه تهران است،  یکی از بزرگترین مشکلات همایش‌های مهم و حساس دانشگاه را حل کرده است. با توجه به محدودیت فضا و بعضا سختی دسترسی برای دانشجویان سراسر کشور، علاقه مندان می‌توانند از طریق وب‌سایت http://live.ut.ac.ir به صورت زنده اتفاقات مهم دانشگاه را دنبال کنند.  

این سرویس که هم‌اکنون با همکاری انفورماتیک دانشگاه عرضه می‌شود کاملا متن‌باز بوده و به صورت رایگان در اختیار دانشگاه قرار گرفته است.

چرا

در سال ۱۳۹۳ شاخه دانش‌جویی ACM اقدام به برگذاری همایشی به نام پنجره در راستای معرفی فضای کاری به دانشجویان کرد. با توجه به اهمیت این همایش و سختی شرکت در آن  برای بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند، این ایده مطرح شد که همایش به صورت زنده بر روی اینترنت پخش شود. با مطرح شدن این ایده تیمی سه نفره از اعضای شاخه مسئولیت آماده سازی این سرویس را بر عهده گرفتند.

چه‌طور

با بررسی‌های انجام شده توسط تیم مشخص شد که اکثر سرویس‌های پخش زنده یا در ایران فیلترشده‌اند و یا هزینه بسیار بالایی دارند. از این رو هدف ایجاد یک پلتفرم رایگان و متن‌باز برای پاسخ‌گویی به این نیاز تعیین شد. این سرویس پس از حدود چند هفته تلاش بر پایه تکنولوژی‌های موجود متن باز همچون nginx، nginx rtmp module و نرم‌افزارهای IPcamera طراحی شد. پس از آن و در زمان آماده‌ سازی این سرویس برای همایش‌های بعدی رفته‌رفته ویژگی‌های بیشتری به این سرویس اضافه شد تا استفاده از آن ساده‌تر شود. در زمستان ۹۴ دکتر هاشمی رییس انفورماتیک دانشگاه از شاخه تقاضای پخش زنده مراسم سخنرانی رییس جمهور سوئیس را کردند. این سخنرانی که بزرگترین رویداد پخش زنده ACM بود بیش از ۷۰۰ نفر بیننده متمایز داشت که حدود ۲ برابر افراد حاضر در سالن بود. پس از این همایش همکاری انفورماتیک و شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران شکل گرفت و این سرویس به شکل حرفه‌ای در اختیار دانشگاه قرار گرفت.  

 

توسعه‌دهندگان:

احسان حاج‌یاسینی

سپهر سامنی

مهران میدانی

امیر‌حسین عبیری

امیر‌رضا دادفرنیا

زمان برگزاری: اردیبهشت ۹۳  مدت زمان پیاده‌سازی: ۴ هفته در طول سال

استفاده تا کنون: طی ۴ همایش: پنجره -مسابقات برنامه‌نویسی موبیرو -  How To Apply - سخن‌رانی رییس جمهور سوئیس - مراسم بزرگداشت دکتر لطفی‌زاده (بنیان گذار منطق فازی)

 

تعداد بینندگان: بیش از ۱۵۰۰ نفر