همایش گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز
۳۱ اردیبهشت · Classes

همایش گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز، چند سال است که با همکاری انجمن کاربران ایرانی اوبونتو در دانشگاه‌های مختلف و با همکاری انجمن علمی آن‌ها برگزار می‌شود. هدف از این همایش، فرصتی برای دور هم جمع شدن علاقه‌مندان به حوزه‌ی نرم‌افزارهای آزاد و همچنین برگزاری سخن‌رانی‌های علمی می‌باشد.

امسال، شاخه‌ی دانشجویی ACM دانشگاه تهران، مسئولیت برگزاری هفدهمین همایش گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز را به مناسب انتشار اوبونتو 15.04 به عهده گرفت. یکی از نکات بارز اینگونه برنامه‌ها، همکاری و تعاملات داوطلبانه‌ی دانشجویان برای برگزاری می‌باشد که این خود به یک برنامه ارزش می‌بخشد.

برنامه‌ریزی برای این جشن چندین هفته به طول انجامید که شامل هماهنگی‌های محتوایی، اجرایی و تبلیغاتی بود. برای این برنامه در شمار زیادی از وب‌سایت‌های فعال در زمینه‌ی IT تبلیغات صورت گرفت و همچنین پوسترهای آن در دانشگاه‌های مختلف پخش شد.

برنامه‌های همایش شامل دو قسمت اصلی کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر بود. در این برنامه سعی کرده بودیم با ارائه‌های کارگاه‌های آموزشی با محتوای به‌روز و کاربردی،‌ گامی در راستای ارتقای سطح علمی علاقه‌مندان برداریم. به عنوان مثال، دکتر بشیر سجاد کارگاهی درباره‌ی map reduce برگزار کردند و یا انجمن کاربران ایرانی اوبونتو، کارگاهی درباره‌ی زبان برنامه‌نویسی Go که جدیدا توسط شرکت گوگل توسعه یافته است برگزار کرد.

انتهای این برنامه، شامل سخنرانی افراد شناخته شده فعال در حوزه‌ی نرم‌افزارهای متن‌باز بود که به ارائه‌ی سخنرانی‌های درباره‌ی فراز و نشیب‌های اوبونتو و شرکت کنونیکال در ۱۰ سال اخیر و یا Big Data پرداختند.