انتخاب واحد مجازی
۰۱ آبان · ACM Projects

انتخاب واحد مجازی در شهریور ۹۳ به همت شاخه‌ی دانشجویی ای‌سی‌ام کلید خورد و هدف اصلی آن تسهیل در فرآیند مشاهده‌ی واحدها و هم‌چنین برنامه‌ریزی برای ترم جدید بود. لازم به ذکر است که تمامی توسعه‌دهندگان این پروژه در زمان پیاده‌سازی این پروژه، سال‌اولی بودند که یا در حلقه‌ی طراحی وب شاخه‌ شرکت کرده‌بودند یا علاقه‌ی شخصی به این موضوع داشتند. در ترم پاییز ۹۳-۹۴ حدود ۲۵۰ کاربر وارد این سامانه شدند و از امکانات آن استفاده کردند. امکانات اصلی سامانه، مشاهده‌ی تمامی واحد‌ها با قابلیت جستجو، ایجاد چندین برنامه، ارائه‌ی فایل پی‌دی‌اف از واحد‌های انتخابی به همراه کد درس (برای تسهیل در انتخاب واحد گلستان) و پیشنهاد درس‌های موجود برای زمان‌های خالی بود. نظرهای دریافتی از کاربران بسیار مثبت بود و پیشنهاد‌های بسیار سازنده‌ای دریافت شد.
با توجه به بازخورد مثبتی که انتخاب واحد مجازی داشت، در ترم جدید (بهار ۹۴) با همکاری معاونت آموزشی و شورای نمایندگان دانشکده، برنامه‌ی اولیه‌ی واحد‌ها به طور انحصاری از طریق این سامانه به دانشجویان اطلاع‌رسانی شد. دانشجویان می‌توانستند با ارسال گزارش، مشکلات خود را از جمله تداخل درس‌ها از نظر زمانی یا امتحانی به معاونت آموزشی انتقال دهند تا در صورت امکان رفع شود. هم‌چنین دانشجویان می‌توانستند ببینند چند نفر از دانشجویان هم‌سال و بزرگ‌تر از خودشان یک درس را بر می‌دارند تا دید بهتری برای انتخاب واحد‌ها به آن‌ها بدهد. در این نوبت، حدود ۷۵۰ کاربر در سامانه ثبت شدند و ۱۳۰ گزارش ثبت شد که تاثیر بسیار زیادی در بهبود برنامه‌ی نهایی داشت. به عنوان مثال تغییر زمان درس طراحی الگوریتم و آزمایشگاه شبکه یا ظرفیت درس مهندسی اینترنت به وسیله‌ی این گزارش‌ها انجام شد.
در پایان لازم به ذکر است که این سامانه تنها یک گام کوچک برای اتوماسیون فرآیند‌ها در دانشکده است که حاصل آن کاهش اتلاق وقت دانشجویان و کارکنان آموزشی است. اگر می‌خواهید به این پروژه‌ یا پروژه‌های مشابه کمک کنید، هیچ وقت دیر نیست.

توسعه‌دهندگان:
رابط کاربر:
امیرحسین غفاری  ghafari.ah@gmail.com
سارا سلیم‌زاده  sara.sarnv95@gmail.com
علی کریمی  alikgs19@gmail.com
سرور:
فراز یزدانی  ferisampad@gmail.com
محمد خلاقی md.khallaghi@gmail.com
سرپرست گروه: نوید صالح‌نمدی  navid.saleh.n@gmail.com
زمان برگزاری: شهریور ۹۳ – مدت زمان پیاده‌سازی: ۳ هفته – زمان استفاده: زمان انتخاب واحد ترم پاییز ۹۳ و بهار ۹۴
تعداد کاربران سایت: ۷۵۰ نفر