معرفی کاندیدا‌های انتخابات انجمن
۰۷ آذر · News

دو ائتلاف بنفش (Velvet) و آبی آسمانی سیر(Deep Blue Sky) برای شرکت در انتخابات شاخه‌ی دانشجویی ACM  ثبت‌نام کرده‌اند. لیست اعضای این دو ائتلاف به شرح زیر است.

election
انتخابات شاخه‌ی دانشجویی ACM
۰۷ آذر · News

انتخابات شاخه‌ی دانشجویی ACM در روز ۱۵ آذر ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد. کانیدا‌ها می‌توانند در قالب ائتلاف‌های رنگی برای ثبت‌نام به دفتر شاخه مراجعه کنند و یا از طریق ایمیل با شاخه در ارتباط باشند.

election
ACM ICPC موفقیت تیم‌های دانشگاه تهران در مسابقه‌ی برنامه‌نویسی اینترنتی
۰۷ آذر · Contests

مسابقه‌ی برنامه‌نویسی اینترنتی اصلی ACM ICPC روز پنج‌شنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۵ با شرکت بیش از ۲۵۰ تیم از دانشگاه‌های مختلف ایران برگزار شد. در این مسابقه دو تیم از دانشگاه تهران، موفق به کسب رتبه‌های اول و سوم مسابقه شدند. 
ACM, ICPC
مسابقه‌ی XP Game ویژه‌ی ورودی‌های جدید
۲۷ مهر · News

مسابقه‌ی XP Game با هدف آشنایی ورودی‌های جدید سال ۹۵ با شاخه‌ی دانشجویی ACM و دانشکده‌ی برق و کامپیوتر روز جمعه ۳۰ مهر‌ماه برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام به acm.ut.ac.ir/xp مراجعه کنید.
برنامه‌ی تابستانی Summer of Code
۰۵ تیر · Rings

کی»تابستان با کد» برنامه‌‌ای‌ است که از سال ۱۳۹۱ توسط شاخه‌ی دانش‌جوییACM برگزار می‌شود. هدف این برنامه استفاده از فرصت‌های آزاد تابستان و انجام یک پروژه‌ی بزرگ و کاربردی در طول این زمان است.

 

مزیت‌های شرکت در این برنامه علاوه بر انجام یک پروژه کاربردی، یادگیری کار تیمی به‌صورت واقعی (در قالب گروه‌های ۴ تا ۸ نفره) و آشنایی با تکنولوژی‌های جدید از جمله تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی برای موبایل، سیستم‌های تحت وب و ... است. همچنین در صورتی که پروژه به‌صورت تجاری تعریف شود درآمدزایی نیز خواهد داشت.

 

پروژه‌ها در «تابستان با کد» توسط جمعی از اساتید، فارغ‌التحصیلان یا دانش‌جویان سال‌های آخر تعریف می‌شوند و هر کدام یک مدیر پروژه دارند. هر نفر می تواند در یکی از این پروژه‌ها همکاری داشته باشد.

 

می‌توانید پروژه های تعریف شده برای این »تابستان با کد» را در جدول زیر مشاهده کنید.

 

برای درخواست شرکت در هر یک از این پروژه‌ها، یک ای‌میل با عنوان “(عنوان پروژه) ::”SoC و مشخصات خود شامل نام، نام خانوادگی و سال ورود و همچنین پروژه‌ای که در اولویت بعدی به آن علاقه دارید به acm@ut.ac.ir ارسال کنید.

پس از بررسی همه‌ی درخواست‌ها، به اعضای منتخب برای هر پروژه از طریق ای‌میل اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.

می‌توانید عنواین پروژه‌ها را در ادامه‌ی مطلب مشاهده کنید.

کسب عنوان برترین شاخه‌ی دانش‌جویی در حوزه‌ي دانشگاه
۲۰ خرداد · News

با کمال افتخار اعلام می‌شود که شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران برای دومین سال متوالی از طرف انجمن ماشین‌های محاسباتی (ACM) به‌عنوان برترین شاخه‌ی دانش‌جویی در سطح بین‌المللی در بخش School Service انتخاب شده است. لازم به ذکر است که در پنج سال گذشته، این چهارمین بار است که این شاخه در بین پنج‌ شاخه‌ی منتخب انجمن ACM قرار می‌گیرد.
این افتخار را به دانش‌جویان، اساتید و مسئولین دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر تبریک می‌گوییم.
گزارش ارسالی برای انجمن ACM در این لینک و اسامی پنج شاخه‌ی دانشجویی برتر در این لینک قابل مشاهده است.

 

ACM Excellence Award University of Tehran
همایش فنی ماندن یا نماندن
۲۴ اردیبهشت · Talks

همایش «فنی ماندن یا نماندن» به‌منظور بررسی تجربه‌ی تغییر رشته با حضور تعدادی از فارغ‌التحصیلان فنی که در حوزه‌ی دیگری ادامه‌ی تحصیل داده‌اند برگزار می‌شود. در انتهای این برنامه، سخنرانان به پاسخگویی سؤالات شرکت‌کنندگان می‌پردازند. از علاقه‌مندان به شرکت در این همایش درخواست می‌شود که در این نظرسنجی شرکت کنند.

زمان برگزاری: شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵، از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۶ (در دو بخش)
مکان برگزاری: آمفی‌تئاتر دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران.
برنامه‌ی همایش
پخش زنده‌ی همایش

فنی تغییر رشته ACM
۲۳ فروردین · Other

به نام خدا

Podcast چیست؟

کلمه‌‌ی پادکست در واقع واژه‌ای ترکیبی از دو واژه‌ی (iPod+broadcasting) است که iPod همان موزیک پلیر کمپانی اپل، و معنای کلمه‌ی بعدی آن مربوط به پخش رادیویی است.

پادکست‌ها در واقع گونه‌ای از برنامه‌های رادیویی هستند که به صورت اینترنتی منتشر می‌شوند یعنی می‌توان آن ها را به شکل مجله‌های صوتی دید که قابل دانلود هستند. یکی از دلایل ارتباط کلمه‌ی پادکست با آی‌پاد همین است چون افراد می‌توانند پادکست را دانلود کنند و به وسیله‌ی آی‌پادهای خود به پادکست‌ها گوش دهند. البته بدیهی است که شما برای شنیدن پادکست نیازی به آی‌پاد ندارید و پادکست هیچ ربطی کمپانی اپل ندارد.

پادکست‌ها می‌توانند موضوعات مختلفی داشته باشند و به صورت اپیزودی (قسمت قسمت) می‌شوند.

پادکست ECEcast یک پادکست علمی است که به موضوعات علمی موجود در مهندسی برق و کامپیوتر می‌پردازد. در شماره‌ی صفرم این پادکست به موضوع بهینه‌سازی (optimization) پرداخته و در این راستا با دکتر قدوسیان مصاحبه شده است.

تیم سازنده : مهرداد زرعیان، سپهر سماواتی

با تشکر از: مهرداد فرخی، سپهر سامنی، احسان حاج یاسینی، محمدصالح زاهدی، احسان اخوان، سینا کاشی پزها، مصطفی الوندیان، امیرحسین عبیری و تمام کسانی که ما را در ساختن پادکست یاری کردند.

 

دریافت با کیفیت پایین (۳۸ مگابایت)

دریافت با کیفیت بالاتر (۵۴ مگابایت)

 

دریافت نسخه‌ی خلاصه شده با کیفیت پایین (۲۴ مگابایت)

دریافت نسخه‌ی خلاصه شده با کیفیت بالا (۵۴ مگابایت)

سرویس پخش زنده‌ی ACM-Live
۰۲ فروردین · ACM Projects

سرویس پخش زنده ACM-Live

چی    

سرویس پخش زنده ACM با هدف ایجاد امکان دسترسی به محتوای همایش‌ها و نمایشگاه‌های شاخه‌ی دانش‌جویی ACM در سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد. این سرویس که هم اکنون در اختیار تمامی واحد‌های دانشگاه تهران است،  یکی از بزرگترین مشکلات همایش‌های مهم و حساس دانشگاه را حل کرده است. با توجه به محدودیت فضا و بعضا سختی دسترسی برای دانشجویان سراسر کشور، علاقه مندان می‌توانند از طریق وب‌سایت http://live.ut.ac.ir به صورت زنده اتفاقات مهم دانشگاه را دنبال کنند.  

این سرویس که هم‌اکنون با همکاری انفورماتیک دانشگاه عرضه می‌شود کاملا متن‌باز بوده و به صورت رایگان در اختیار دانشگاه قرار گرفته است.

چرا

در سال ۱۳۹۳ شاخه دانش‌جویی ACM اقدام به برگذاری همایشی به نام پنجره در راستای معرفی فضای کاری به دانشجویان کرد. با توجه به اهمیت این همایش و سختی شرکت در آن  برای بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند، این ایده مطرح شد که همایش به صورت زنده بر روی اینترنت پخش شود. با مطرح شدن این ایده تیمی سه نفره از اعضای شاخه مسئولیت آماده سازی این سرویس را بر عهده گرفتند.

چه‌طور

با بررسی‌های انجام شده توسط تیم مشخص شد که اکثر سرویس‌های پخش زنده یا در ایران فیلترشده‌اند و یا هزینه بسیار بالایی دارند. از این رو هدف ایجاد یک پلتفرم رایگان و متن‌باز برای پاسخ‌گویی به این نیاز تعیین شد. این سرویس پس از حدود چند هفته تلاش بر پایه تکنولوژی‌های موجود متن باز همچون nginx، nginx rtmp module و نرم‌افزارهای IPcamera طراحی شد. پس از آن و در زمان آماده‌ سازی این سرویس برای همایش‌های بعدی رفته‌رفته ویژگی‌های بیشتری به این سرویس اضافه شد تا استفاده از آن ساده‌تر شود. در زمستان ۹۴ دکتر هاشمی رییس انفورماتیک دانشگاه از شاخه تقاضای پخش زنده مراسم سخنرانی رییس جمهور سوئیس را کردند. این سخنرانی که بزرگترین رویداد پخش زنده ACM بود بیش از ۷۰۰ نفر بیننده متمایز داشت که حدود ۲ برابر افراد حاضر در سالن بود. پس از این همایش همکاری انفورماتیک و شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران شکل گرفت و این سرویس به شکل حرفه‌ای در اختیار دانشگاه قرار گرفت.  

 

توسعه‌دهندگان:

احسان حاج‌یاسینی

سپهر سامنی

مهران میدانی

امیر‌حسین عبیری

امیر‌رضا دادفرنیا

زمان برگزاری: اردیبهشت ۹۳ مدت زمان پیاده‌سازی: ۴ هفته در طول سال

استفاده تا کنون: طی ۴ همایش: پنجره -مسابقات برنامه‌نویسی موبیرو -  How To Apply - سخن‌رانی رییس جمهور سوئیس - مراسم بزرگداشت دکتر لطفی‌زاده (بنیان گذار منطق فازی)

 

تعداد بینندگان: بیش از ۱۵۰۰ نفر

برنامه‌ی بازدید از شتاب‌دهنده‌ی دیموند
۱۱ اسفند · Workshops

امروزه آشنایی با مفاهیم کارآفرینی به خصوص در فضای فناوری اطلاعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به همین منظور انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه تهران (ACM) در نظر دارد جهت آشنایی بیشتر دانشجویان برق وکامپیوتر این دانشگاه با مفاهیم کسب و کارهای نوپا و شتاب‌دهنده‌ها، بازدیدی یک‌ روزه همراه یک کارگاه آموزشی از شتاب‌دهنده‌ی دیموند برگزار کند. این بازدید از ساعت ۱۵-۱۷ روز چهارشنبه ۱۲ اسفند انجام خواهد شد. علاقمندان جهت ثبت‌نام می‌توانند از طریق لینک مقابل اقدام نمایند. ثبت‌نام
جایزه‌ی مجله‌ی اف‌یک
۰۲ اسفند · News

فصل‌نامه‌ی علمی شاخه‌ی دانش‌جویی ACM دانشگاه تهران که با نام «اف‌یک» به انتشار می‌رسد، همواره مورد توجه بسیاری از دانش‌جویان و اساتید دانشگاه تهران و همچنین سایر دانشگاه‌های سراسر کشور قرار گرفته است. این نشریه هم به صورت نسخه‌ی الکترونیکی از طریق سایت http://acm.ut.ac.ir قابل دریافت است و هم نسخه‌ی چاپیِ آن در دانشگاه‌های مختلف به فروش می‌رسد.

در بهمن ۱۳۹۴، مسابقه‌ای با عنوان «جشنواره‌ی نشریات دانشجویی» در دانشگاه تهران برگزار شد. تمامی نشریاتی که توسط دانش‌جویان اداره می‌شدند و به چاپ می‌رسیدند، توانایی شرکت در این جشنواره‌ی سالانه را داشتند. این جشنواره از بخش‌های مختلفی تشکیل شده بود. از انتخاب برترین طرح جلد گرفته تا برترین تیتر مقاله و دیگر عناوین مرتبط با نشریات گوناگون. این جشنواره صرفاً به مجلات مرتبط با دانشگاه تهران خلاصه نمی‌شد و نشریات متعددی که متعلق به دانشگاه‌های سراسر کشور بودند نیز در آن حضور داشتند.

در این جشنواره، مجلاتِ مختلفی در بخش‌های گوناگون جایزه بردند که یکی از مهم‌ترین جایزه‌های این جشنواره به مجله‌ی اف‌یک تعلق گرفت. نشریه‌ی اف‌یک برنده‌ی تندیس سومین جشنواره‌ی نشریات دانشجویی در زمینه‌ی «برترین نشریه‌ی فنی»‌ در میان نشریات شرکت‌کننده در این جشنواره شد. مدیرمسئول اف‌یک در آن زمان آقای «امیررضا دادفرنیا» بود که لوحِ تقدیری نیز به ایشان اهدا گردید.

قبلی< >بعدی